Joga oczu, ćwiczenia oczu

Oczy mają swoje mięśnie, które tak samo jak wszystkie mięśnie potrzebują ćwiczeń. Słabe mięśnie gałek ocznych mogą powodować, że oczy szybciej męczą się podczas takich zajęć jak na przykład czytanie. Wzmacnianie tych mięśni pomaga w leczeniu i doskonaleniu wzroku. Następujący paragraf przedstawia sposób, w jaki joga oczu może przyczynić się do poprawy widzenia i zdrowia oczu.

 1. Zamknijcie oczy i palcami wielokrotnie pogładźcie swoje brwi, delikatnie pomasujcie skronie, a palcem wskazującym pomasujcie siodełko nosa oraz kąciki oczu, wewnętrzne i zewnętrzne.
 2. Ruchami okrężnymi pomasujcie czoło, przeczeszcie włosy i palcami we wszystkich kierunkach poruszajcie skórę na głowie.
 3. Porozcierajcie dłonie, dopóki nie będą przyjemnie gorące (energizacja)
 4. Zakryjcie oczy dłońmi w taki sposób, aby światło przez nie nieprzenikało. Nie przyciskajcie ich jednak. Zamknijcie oczy i przez kilka minut rozkoszujcie się tym przyjemnym stanem.
 5. Opuśćcie ręce, otwórzcie oczy, patrzcie w dal przed siebie na około 3-5 metrów, a na wyobrażonym płótnie „narysujcie oczami“ linię równoległą, najpierw w prawo, potem w lewo, aż do końca możliwości oczu (peryferie). Powtórzcie to ćwiczenie oczu przynajmniej 8-10 razy. Dbajcie o to, aby linię kreślić w dali, a nie przed samym nosem oraz aby poruszały się jedynie wasze oczy, a nie cała głowa!
 6. Teraz narysujcie pionowe kreski z góry na dół i z dołu do góry. To ćwiczenie oczu powtórzcie 8 do 10 razy.
 7. Następnie narysujcie linie przekątne z prawego górnego do lewego dolnego rogu i w kierunku przeciwnym. To ćwiczenie oczu powtórzcie 8 do 10 razy.
 8. Potem narysujcie kreski przekątne z lewego górnego do prawego dolnego rogu i w kierunku przeciwnym. To ćwiczenie oczu powtórzcie 8 do 10 razy.
 9. Teraz „narysujcie na płótnie“ leżącą ósemkę i przejdźcie po jej linii używając całego swojego pola widzenia. To ćwiczenie oczu powtórzcie 8 do 10 razy.
 10. Na zakończenie ćwiczenia oczu „napiszcie“ swoimi oczami abecadło (najlepiej w sposób ciągły).
 11. Teraz powtórzcie na sam koniec punkty o numerach 2 i 3.

Powyższe ćwiczenia oczu można wykonywać także wielokrotnie w ciągu dnia, kiedy oczy są zmęczone. W opisany sposób udaje się również pozbyć bólu głowy o przeciętnym nasileniu.

 

Film video z instruktażem jogi oczu

W celu uświadomienia sobie faktu, że ćwiczenia mięśni gałek ocznych z powodzeniem pomagają poprawiać wzrok, obejrzyjcie Państwo historię Meira Schneidera, który urodził się niewidomy i nawet po pięciu operacjach rozróżniał jedynie światło i cienie. Swoje prace domowe odrabiał używając pisma Braille‘a. Obecnie może on bez okularów dioptrycznych lub szkieł kontaktowych prowadzić samochód. Udało mu się bowiem poprawić swój wzrok stosując ćwiczenia oczu. Na przedstawianym filmie video dzieli się on informacjami dotyczącymi swojej techniki, przy czym stosuje on ruchy pochodzące z dwóch głównych źródeł: doktora Williama Batesa i jego techniki oraz jogi tybetańskiej.

 

Następujący film video na temat jogi oczu przedstawi Państwu wiele ćwiczeń oczu, które są naprawdę skuteczne:

 

Krótki film video autorstwa Dr. Marca przedstawi Państwu trzy sprawdzone ćwiczenia przeznaczone dla oczu:

 

Na zakończenie poznajcie Państwo jako ciekawostkę pogląd Paula McCartney‘a na temat jogi oczu. McCartney dowiedział się o tych ćwiczeniach oczu od swojego przewodnika podczas pobytu w Indiach.

 

Komu polecamy jogę oczu?

Tym, którzy mają wystarczająco dużo czasu na to, aby wielokrotnie w ciągu dnia przećwiczyć swoje mięśnie gałek ocznych w oparciu o wyżej wymienione sposoby gimnastyki oczu.

Komu polecamy okulary ajurwedyjskie Trener Oczu Vision Fix?

Tym, którzy mają mało wolnego czasu, a chętnie by przećwiczyli swoje mięśnie gałek ocznych podczas codziennych zajęć (czytanie, praca przy komputerze, oglądanie telewizji) i w ten sposób poprawili sobie wzrok.

 

>> Jak poprawić sobie wzrok przy pomocy okularów Trener Oczu Vision Fix?